2024.04.25. Csütörtök

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Tihomir (Milán) Ognjanov - Bata

Jugoszlávia érdemes sportolója

100_1.jpgSzabadkán született 1927. március 2-án. Középfokú szakképzettsége van. Labdarúgással 1939-ben kez-^VVllm dett foglalkozni a ZAK pionírcsapatában. Játszott a szabadkai Slobodában, a belgrádi Crvena zvezdá-ban és a Spartakban. 1949-tól 1956-ig az országos válogatott állandó tagja, s 30 mérkőzést játszott, ebből 28-at az A és kettőt a B válogatottban. Összesen nyolc gólt lőtt. Labdarúgó-pályafutása 1961-ben ért véget, akkor edző lett. Az OFK Subotica, a Backa, a Crvenka és a Spartak (két alkalommal) labdarúgóklubokban tevékenykedett. Tagja volt az olimpiai csapatnak (Helsinki, 1952). A Népért Tett Szolgálatok Ezüst Csillagos Érdemrendjének viselője.

Szabadka labdarúgás híveinek egyöntetű véleménye, hogy Tihomir Ognjanov - Bata Szabadka legjobb labdarúgója a háború után. Ugyanezt a nézetet vallják a labdarúgás kedvelői országszerte, mondván, még mindig nincs a válogatottnak olyan jobbösszekötője, aki felülmúlta volna őt. Legrövidebben így lehetne jellemezni Ognjanovot, aki négy évig (1944-től 1953-ig) játszott a Crvena zvezdában és hozzájárult e klub népszerűségének növeléséhez. A Spartak azokban az években versenyzett legsikeresebben az I. szövetségi ligában, amikro 1953-1958 között Ognjanov a csapat mezét viselte.
Labdarúgó-pályafutásának sok olyan mozzanata van, amit érdemes feljegyezni. Amikor a Spartakból a Crvena zvezdába távozott, azonnal bekerült a válogatottba. Részt vett két világbajnokságon (1950-ben Brazíliában, 1954-ben Svájcban). Közben 1952-ben Helsinkiben, az országos válogatott mezében, olimpiai ezüstérmet szerzett (a döntőben: Magyarország-Jugoszlávia 2:0). Ezen az olimpián játszották a két emlékezetes mérkőzést a Szovjetunió ellen (5:5 és 3:1). Ognjanov ritkán mutatott gyenge formát a válogatottban. Különösen akkor csillogott, amikor a válogatott csatársorának jobb szélén az Ognjanov - Mitic kettős játszott.
Amikor a Crvena zvezdából visszatért Szabadkára, s a Spartak az I. szövetségi ligában játszott (1958-ig), Ognjanov rendszerint a kék-fehérek legjobb játékosai közé tartozott. 1955-ben Vese-linoviétyal és Mujictyal az I. szövetségi liga legjobb góllövői voltak 21-21 góllal. Nehéz lenne kiválasztani, hogy e sok mérkőzése közül melyiken volt a legjobb. Azonban kiemelkedik a többi közül az, amikor a Spartak 6:2 arányú győzelmet aratott a zágrábi Dinamó felett. Ognjanov a középcsatár posztján négy gólt lőtt és mindenben felülmúlta válogatottbeli társait, Horvátot és Crnkovicot. A mérkőzés után Bane Sekulic, a neves edző kijelentette, hogy „a legjobb középcsatár játékát látta."

  Share on Facebook