2024.04.24. Szerda

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Tóth Simić (Franjo) Erika

Jugoszlávia érdemes sportolója

103_1.jpgTitoverbászon született 1932. október 31-én. Középfokú szakképesítése van. Sporttal - atlétikával és kézilabdával - 1947-ben kezdett foglalkozni szülőhelyén. Gazdag sportpályafutása során versenyzett az Uljarac (Titoverbász), a Zeljeznicar (Belgrád) és a szabadkai Spartak színeiben. Sportpályafutását 1962-ben fejezte be a Spartakban. Az országos válogatottban 1951-1959 között 21 hivatalos és négy nem hivatalos mérkőzésen játszott. A Népért Tett Szolgálatok Ezüst Csillagos Érdemrendjének viselője.

Jugoszlávia sportolói között alig van, akit Tóth-Simic Erika mellé lehet rangsorolni. Nagy érdemei vannak a kispályás kézilabda fejlesztésében. E sportág úttörője volt, amikor hazánkban is áttértek a nagypályásról a kispályás kézilabdára. Tóth Erika korán a siker útjára lépett, elsősorban kitűnő adottságainak köszönve. Szorgalmas és kitartó volt, olyan erős a lövése, amit azóta sem sikerül senkinek elérni. Abban az időben sem a Spartakot, sem a válogatottat nem lehetett elképzelni nélküle.
Sikeres sportpályafutásának kezdetén még egy sportággal -atlétikával - foglalkozott. Sikerrel. Gerelyhajítóként hivatalosan is fellépett versenyen, a válogatott színeiben két alkalommal is. Legjobb eredménye 39,40 méter.
Sporttevékenységének mérlege: 500 kézilabda-mérkőzésen lépett fel. Legnagyobb sikere a világbajnoki bronzérem, amelyet kispályás kézilabdázóként szerzett az 1957. évi belgrádi világbajnokságon. Abban az időben a Spartak kézilabdacsapata országos bajnok volt, s Európa egyik legjobb csapatának számított, így gyakran résztvett nagy nemzetközi tornákon. Az egyik ilyen rendezvényen, az NSZK-ban, a Spartak a Német Szövetségi Köztársaság bajnokával, a Hamburggal került össze és 4:1 arányú győzelmet aratott. Mind a négy gólt Tóth Erika lőtte. Másnap az újságok részletes jelentést közöltek, s megállapították, hogy a közönség a „gyilkos erejű lövéssel rendelkező kézilabda - professzor" nagy játékát láthatta.
Tóth Simic Erika élsportolóhoz méltóan élt, edzett és versenyzett. Igazi sportnagyság volt. 1962-ben feltűnés nélkül távozott a sportpályáról.

  Share on Facebook