2024.04.26. Péntek

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Boško (Jovan) Marinko

Jugoszlávia érdemes sportolója

106_1.jpg1939. augusztus 11-én született Koljaniban (Sinj). Magas szakképzettségű faipari munkás. Birkózással 1956-ban kezdett foglalkozni a szabadkai Partizánban, késó'bb átigazolt a Spartak Birkózóklubba. Nyolcszoros országos bajnok. A jugoszláv válogatott tagja 1962-1972 között. Többször volt a Spartak és a válogatott kapitánya. Okleveles edző. Megkapta Szabadka Októberi díját, a vajdasági Jovan Mikic-Spartak-dijat. négy alkalommal hirdették ki Szabadka legjobb sportolójának. A Népért Tett Szolgálatok Ezüst Csillagos Érdemrendjének viselője.

Neve sokat mond azoknak a kötöttfogású birkózóknak, akik valamit elértek a sportágban. Mindezt kitartó munkával, rendszeres edzéssel, nagy akarással, mindennapos lemondásokkal és csodával határos kitartással sikerült elérnie.
A Spartak birkózócsapata és az országos válogatott egy évtizedig el sem volt képzelhető Bosko Marinko nélkül, aki nem ismert vereséget az 52 kilogrammosok súlycsoportjában. Sportszerű versenyző volt, kedvelték és tisztelték ellenfelei, a sportmunkások és a birkózás kedvelői. A mindennapi munkában is példát mutatott.
Két évtizedig, amíg birkózással foglalkozott, az országos bajnoki címek megszerzése mellett a nemzetközi versenyeken is csodálatra méltó eredményeket ért el. 1966-ban Ljubljanában megszerezte a második helyet a Balkán-bajnokságon, bajnoki címet szerzett a Földközi-tengeri Játékokon 1971-ben Izmirben (Törökország), majd Helsinkiben (Finnország) 1966-ban az Európa-bajnokságon a második lett, 1969-ben Modenában (Olaszország) Európa-bajnoki címet szerzett, egy év múlva a kelet-berlini Európa-bajnokságon a második lett, az 1970. évi kanadai világbajnokságon megszerezte a harmadik helyet
Azt követően, hogy abbahagyta a versenyzést, egy ideig nem vett részt klubjának a munkájában, azonban a többi élsportolóhoz hasonlóan nem tudott ellenállni a kihívásnak, újra bekapcsolódott a klub életébe - edzőként és sportmunkásként

  Share on Facebook