2024.04.18. Csütörtök

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
A sport társadalmi dimenziója

A sport a testnevelés legjelentősebb összetevője. A sporteredmények mindig az érdeklődés homlokterében vannak, közben sokan megfeledkeznek arról, hogy az eredmények, a táblázatok és a pontok mellett a sportnak kivételes társadalmi jelentőségű dimenziója van.
A sport értelme nemcsak az eredmények elérésében rejlik. A sportversenyzés mindössze egy lehetőség arra, hogy az ember ellenőrizze képességeit. A versenyzésről alkotott ilyen felfogás kifejezésre juttatja a sport humánus oldalát, mely szerint az eredmény elsősorban saját képességünket, nem pedig más tehetetlenségét juttatja kifejezésre. A leglényegesebb, hogy az ember tudatára jusson saját képességeink.
Ezek szerint a sportküzdelmeknek nemes vetélkedővé kell válniuk, ami nem irányul a másik sportoló ellen, hanem a magunk természetének, a természeti erők legyőzésére szolgál.
A testnevelés mindennapi életben betöltött jelentőségéről Tito elvtárs 1954 májusában, a nemzetközi sportorvosi kongresszushoz intézett üzenetében a következőket mondta:
„A testnevelésnek nagy jelentősége van minden ország általános fejlődésében. Növeli az emberek biológiai és egészségi értékét, fokozza munkaképességüket, hozzájárni kulturális fejlődésükhöz, elősegíti jólétük és elégedettségük fokozását. . ."
A testnevelés megszervezése nálunk a felszabadulás után azonnal megkezdődött. Már 1945 májusában megalakult Belgrádban a Jugoszláv Testnevelési Bizottság.
Szabadkán 1944. november 24-én az USAOJ Helyi Bizottsága felhívással fordult a sportoló ifjúsághoz, hogy kezdje meg a spottevékenységet. 1945 júniusában megalakult a Helyi Testnevelési Bizottság. Első határozatainak egyike a versenyrendszerre és a sporttalálkozók helyének a meghatározására vonatkozott.
A Jugoszláv Testnevelési Bizottság első rendes közgyűlését 1945. december 14-16-a között tartották meg Belgrádban, ekkor nevét a Jugoszláv Testnevelési Szövetségre változtatták.
Egy héttel később Szabadkán megalakult a szabadkai Körzeti Testnevelési Bizottság. Meghatározták a testnevelés fejlesztésének irányvonalait is. 1946 májusában megalakult Szabadkán a Városi Testnevelési Bizottság, amelybe küldötteket delegált valamennyi sportegyesület és aktíva.
A testnevelés decentralizálásának meggyorsítása érdekében 1952. február 11 —12-én Belgrádban megalakult Jugoszlávia Sportszövetsége.
A Vajdasági Sportszövetség ugyanabban az évben, március 9-10-én alakult meg, valamivel később létrejött Szabadka Sportszövetsége is.
Az ország sportszervezetei 1961. április 27-én egyesültek a Jugoszláv Testnevelési Szervezetek Szövetsége keretében, majd 1972. november 20-án megalakul a Testnevelési Szervezetek Szövetsége (SOFK).
Mindezek a változások nem voltak formálisak, lényeg-bevágóak voltak, miközben tiszteletben tartották a legfontosabb célt, a testnevelés tömegesítését, ezzel párhuzamosan az amatőrizmus elveinek a tiszteletbentartását.
A Testnevelési Szervezetek Szövetségének alapvető célkitűzéseit a következőképpen lehet összefoglalni:
-    a dolgozók és a polgárok alkotmányos jogainak megvalósítása a testnevelés terén,
-    a sportolók szocialista szellemben történő nevelése,
-    a társadalmi viszonyok humanizálása és a polgárok szabadidő tartalmának gazdagítása a sport és a testnevelés révén,
-    a szocialista hazaszeretet ápolása, nemzeteink és nemzetiségeink testvériségének és egységének, valamint közösségének elmélyítése,
-    hozzájárulás a nemzetek közeledéséhez,
-    az élsport fejlesztése és minél kedvezőbb feltételek megteremtése a testnevelés és társadalmi helyzetének fejlesztéséhez,
-    demokratikus viszonyok és a küldöttrendszer fejlesztése a testnevelésben.

  Share on Facebook