2024.03.28. Csütörtök

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Szabadka ifjúságának sporttevékenysége

A háború után a Radio vesti elnevezésű lapban, néhány sorban, sporthírek is megjelentek. Az egyik számban (1944. november 24-én, pénteken) a következő felszólítást intézték a szabadkai fiatalokhoz:
„Felhívás a sportoló ifjúsághoz!
Szombaton tartják a sportolók és a sportolónők értekezletét. Ezennel meghívjuk a város valamennyi antifasiszta fiatalját, aki sporttal szeretne foglalkozni, hogy jelenjen meg az Ifjúsági Otthonban.
Kezdete délután három órakor. A következő kérdések megoldásáról lesz szó: a sport átszervezése, a volt sportegyesületek sorsa és a sport más problémái."
Az USAOV Helyi Bizottsága
Tehát, amikor még tartott a második világháború, az ifjúság már akcióba kezdett: megjelent az utcákon és önkéntes munkavállalással csinosította a várost és a lakóépületeket, gyűjtött a kórház javára, fogadta a frontról érkező sebesülteket, de nem feledkezett meg a sporttevékenységről sem.
A lap 1944. december 24-én felhívta a fiatalokat, hogy tekintsék meg a bemutató jellegű asztalitenisz-versenyt a Bratstvo Asztaliteniszklubban. Ezen a legjobb szabadkai versenyzők vettek részt. Ezt tartják a sporttevékenység kezdetének. Az asztalitenisz után a labdarúgás, majd az atlétika következett. 1945 kezdetén Szabadkán és a környék településein, a mindennapi kötelezettségek mellett, mindinkább kifejezésre jutott a fiatalok sporttevékenysége.
 
Az USAOV szabadkai asztalitenisz-válogatottja 1945. február 11-én Újvidéken vendégszerepelt és 2:2 arányú döntetlent ért el.
Időközben fokozatosan létrejöttek a testnevelési aktívák és klubok. Megrendezték az első mezei futóversenyeket, továbbá 1946. május 8-án megtartották Szabadka középiskolás ifjúságának nagyszabású, Testvériség-egység elnevezésű testnevelési szemléjét, amelyen kosárlabda, röplabda, asztalitenisz, kézilabda és tornagyakorlatok szerepeltek a programban. Az első iskolai sportklubokat 1947 februárjában alakították meg a fiú és a leány gimnáziumban, a tanítóképzőben, a technikai középiskolában és a Kereskedelmi Akadémián. A szabadkai tanulóifjúság jól szervezett sporttevékenységének a kezdete volt ez. Az ifjúság már 1944-ben a sporttevékenység és a testnevelés hordozói közé tartozott.
A rendes tevékenység mellett népszerű előadásokat is szerveztek, ezen résztvettek az iskoláskor előtti gyermekek, valamint az általános és középiskolák tanulói, az egyetemi hallgatók, a falusi és a munkásifjúság.
A tanulóifjúság később részt vett a Vajdasági Diákolimpián. Az egyetemi hallgatóknak körzeti, köztársasági és tartományi versenyeik vannak. A falusi és a munkásifjúság részt vesz a Falusi Olimpián, illetve Vajdaság Munkássport Olimpiáján (1975-től).
Sportrendezvényeket szerveznek az iskolanap, a történelmi jelentőségű dátumok alkalmából, Testvériség-egység tornákat rendeznek az ifjúság számára, versenyeket tartanak a testvérvárosok, falvak és helyi közösségek fiataljai, találkozókat szerveznek az ideiglenesen külföldön dolgozó munkásaink klubjainak a fiataljaival.
Vajdaság Diákolimpiáján a szabadkai tanulók a következő eredményeket érték el:
I.    Diákolimpia - (1970 - Újvidék): 70 érem (26 arany, 18 ezüst, 16 bronz), összesítettben első hely.
II.    Diákolimpia (1974 - Zrenjanin): 46 érem (11 arany, 12 ezüst, 23 bronz), összesítettben második hely.

III.    Diákolimpia (1978 - Szabadka): 74 érem (30 arany, 21 ezüst, 23 bronz), összesítettben első hely.
IV.    Diákolimpia (1982 - Újvidék): 102 érem (38 arany, 41 ezüst és 23 bronz), s az általános és középiskolások vetélkedőjében, összesítettben, harmadszor is első hely!
A szabadkai iskolai sportegyesületek szövetségének megalakításával fokozódott a sporttevékenység 1981-től ligaversenyeket tartanak az általános, illetve középiskolás tanulók részvételével a Suboticke novine serlegéért. A Tanuljunk meg úszni elnevezésű tömeges akcióban minden évben több száz diák tanul meg úszni. Rendszeresen szerveznek tavaszi és őszi mezei futóversenyt, továbbá tartományi jellegű táborozást.
Sportrendezvényekkel emlékeznek meg minden évben az ifjúság napjáról és Josip Broz Tito születésnapjáról. Ez alkalommal a legsikeresebb iskoláknak serleget és plakettet, továbbá más elismerést adományoz a VSZISZ Szabadkai Választmánya, Szabadka Pionírszövetsége és Szabadka Testnevelési Szövetsége.
Az iskolai sportegyesületek szövetségének keretében nevelési-oktatási akciókat szervez a Testnevelő Pedagógusok Egyesülete, amelynek 80 tagja van.

116_2.jpg

Az 1984-évi Diákolimpia ünnepélyes megnyitója

116_1.jpg

Az 1984. évi olimpiai láng fogadása

116_3.jpg

A Városi Stadion felülnézetből - immár felújjítva

116_4.jpg

A Spartak sprtpályáinak lelátói egy jól látogatott mérkőzésen

  Share on Facebook