2024.04.23. Kedd

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
A rettenhetetlen harcos és csúcstartó

Jovan Mikic-Spartak
 
17_1.jpgKevés olyan sportember volt, mint Jovan Mikic-Spartak (1914-1944). Úgy tartjuk számon, mint kiváló sportolót és mint a népe szabadságáért küzdő rettenhetetlen szabadságharcost. Jugoszlávia legjobb atlétikai csúcstartói közé tartozott. Kétszeres Balkán-bajnok volt. A szabadkai partizánosztag parancsnokaként szülővárosa felszabadításáért folyó küzdelemben esett el - hősi halált halt.
Az első világháború végén született és a második világháború végén esett el. Amit időközben tett, arról tanúskodik, hogy kiváló sportoló és még kiválóbb ember volt.
Spartak 1932-től 1939-ig egyike volt a legjobb jugoszláv atlétáknak. Pályafutását a szabadkai Bácskában kezdte és a belgrádi Jugoszláviában folytatta. Több atlétikai sportágban szép sikereket ért el. Versenyzett hármasugrásban, távolugrásban, magasugrásban, öt- és többtusában.
Első fellépése Zágrábban volt, 1932-ben, a jugoszláv bajnokságon. A tizennyolc éves Jovan Mikié nem ért el akkor jelentős eredményt magasugrásban, de tehetségével felhívta magára a figyelmet Ez volt számára az első jelentősebb Szabadkán kívüli verseny, amelyen szerepelt.
Két évvel később, 1934-ben, ugyancsak Zágrábban, már országos bajnokságot nyert. Első lett a hármasugrásban. Eredménye 13,15 méter. Ugyanabban az évben Gúüus 29-én) Belgrádban megdöntötte az akkori országos csúcsot. Hármasugrásban 13,86 métert ért el. Eredményét azonban nem ismerték el formai okokból, jóllehet 6 centiméterrel ugrott távolabbra, mint az addigi csúcstartó.
Az igazságtalanság azonban nem kedvetlenítette el Spartak ot az atlétika szerelmesét A következő országos bajnokságon, Ljubljanában, 1935-ben, kétszeres bajnok. Magasugrásban 175 centiméteres, hármasugrásban pedig 14,05 méteres eredményt ért el. Ezen a versenyen dőlt meg az addigi csúcs. Spartak az első, aki Jugoszláviában 14 méternél távolabbra ugrik. Akkoriban ez nagy eredmény volt. Egy évvel később a Jugoszlávia - Görögország atlétikai találkozón újabb országos csúcsot döntött meg. Eredménye hármasugrásban 14,20 méter. A csúcsot egészen 1938-ig tartotta. Készült a rekord megdöntésére, de el kellett mennie katonának, azután pedig a II. világháború akadályozta meg ebben.
Az adatok szerint 1937-ben Párizsban, az egyetemi hallgatók világbajnokságán megdöntötte az akkori jugoszláv csúcsot öttusában, összesen 2.825 pontot ért  el  (148-al  többet,  mint a  korábbi csúcstartó).
1932-től 1939-ig a jugoszláv válogatott tagjaként minden évben részt vett a Balkán-bajnokságon. Sokoldalú atléta volt, így több versenyágban lépett fel: magasugrásban, távolugrásban, hármasugrásban és többtusában. Kétszer volt Balkán-bajnok: 1937-ben Bukarestben hármasugrásban (eredménye 14,03 méter), 1935-ben Istambulban magasugrásban (sikerült felállítania a 175 centiméteres eredményt). A Balkáni-bajnokságokon egyébként hat ezüstérmet nyert: 1923-ban Athénben hármasugrásban (13,47 méter), 1933-ban Athénben ugyancsak hármasugrásban (13,72 méter), 1934-ben Zágrábban hármasugrásban (13,74 méter), 1935-ben Athénben többtusában (5.721 pont), 1936-ban Athénben hármasugrásban (13,93 méter) és 1939-ben Athénben (második lett) többtusában (5.537 pont).
A Párizsban 1937-ben megtartott VII. egyetemista világbajnokságon, amikor Spartak felállította a jugoszláv csúcsot öttusában, ugyanakkor hatodik volt a 18 ország legjobbjai között.
Jovan Mikié - Spartak kiváló ember volt. A szabadkai reálgimnázium végzős diákjaként a Bratstvo önképzőkör elnökévé választották. Verseket írt gimnazistaként és később is, egyetemi tanulmányai idején. Versei a szabadkai Nevén, a Bunjevacko kolo és a Knjizevni sever című irodalmi folyóiratokban jelentek meg.
A párizsi világbajnokságról megkísérelt átszökni Spanyolországba, hogy bekapcsolódjon a polgárháborúba. A sorozóbizottság azonban elutasította, mert bevallotta, hogy még nem volt katona.
Egyetemi évei alatt sportújságírással is foglalkozott. Külső munkatársa volt a Politikának, a Vreme című lapnak, majd a belgrádi Sportski svet állandó munkatársa lett. A II. világháború kitörése előtt két szemináriumi munkát jelentett meg a belgrádi Közgazdasági Főiskola asszisztenseként.
A II. világháború idején tartalékos tisztként mozgósították. Fogságba esett és 1941-ben a nürnbergi gyűjtőtáborba hurcolták. 1941 őszén szabadult a hadifogságból és Újvidéken telepedett le, ahol felesége Ksenija és gyermeke élt. Itt bekapcsolódott az ellenállásba. Tevékenysége miatt 1944-ben kénytelen volt illegalitásba vonulni. Márciusban csatlakozott a partizánokhoz, egy csoporttal a Szerémségbe, majd a Fruska gorára vonult.
1944 nyarán felvették a Jugoszláv Kommunista Pártba, augusztus 23-án pedig annak a partizánosztagnak az élére állt, amelynek a bácskai-baranyai körzetben kellett tevékenykednie. Parancsnoksága idején három járásban szervezte az ellenállást és a fasiszták elleni harcot.
Szabadka felszabadításáért folytatott küzdelemben bátor harcosként vesztette életét 1944. október 10-éről 11-ére virradó éjjel. Az utolsó fasiszta katonákkal folytatott döntő leszámolásban halálosan megsebesült és hamarosan meghalt.
A levéltári adatok között megtalálható Spartak egyik harcostársának a visszaemlékezése a parancsnok utolsó pillanatairól:
- Odamentem hozzá. Spartak sebesülve feküdt az asztal alatt. Megkérdeztem tőle, hol sebesült meg. Azt mondta, a kezén, a karján és a tüdeje alatt. Kikapcsoltam az övét, kigomboltam a zubbonyát A sebe nem vérzett. Belső vérzése lehetett. Felsóhajtott és ezt mondta: „Én teljesítettem a kötelességemet, a misszióm végetért - Szabadka felszabadult..."
Csak a legkiválóbbak élnek, harcolnak és halnak meg így.

  Share on Facebook