2024.03.29. Péntek

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Kerékpározás

Hat kiemelkedő válogatott
 
Hat kiemelkedő válogatott

A szabadkai Városi Testnevelési Bizottság javaslatára 1947 januárjában létrejött a technika és sport szakbizottság megalakítását kezdeményező bizottság, ami a későbbiek során lehetővé tette, hogy a szabadkai fiatalok is hódolhassanak közkedvelt sportáguknak, az auto-motorsportnak.
A Subotica Auto-motorklub keretében, az évek során, számos szép siker született. A klub tagjai rendszeresen részt vettek a különféle versenyeken és rallye-ken. Jó eredményeket értek el a vajdasági, a szerbiai és az országos versenyeken, és rendszerint a legjobbak között voltak a hagyományos Sutjeska rallye-n is. Különösen szép eredményeket értek el a nemzetközi motorkerékpár-versenyeken - rallye-kea A Fim rallye kategóriában különösen Szalma Imre és Kovács Tibor tűntek ki. Az egyéni eredmények közül ki kell emelnünk Horváth Csaba eredményét Az 1982-ben megtartott országos cartingbajnokságon, az ifjak kategóriájában, az első helyen végzett.
A cartingversenyek az utóbbi évek során számos rajongót és újabb versenyzőket vonzottak a pályákra. Szabadkán már több ízben tartottak színvonalas carting-versenyt
A Jovan Mikic-Spartak Vasutas Sportegyesület megalakítása után, 1945 májusában, az ismert szabadkai kerékpározók egy csoportja - Erdélyi Dénes, Szántó István, Polacsek Mihály, Josip Mihalek - megalakították a kerékpározó szakosztályt Ivan Saric, Deno Belinovic és mások támogatásával.
Már az első versenyző nemzedék soraiban (1946-1952) sok tehetséges kerékpározó akadt, akik közül különösképpen kitűnt Erdélyi Dénes, Szkala Vilmos, Szántó István, Polacsek Mihály, Szkala József, Mhalik József, Ivan Dulic, Nagy Péter, Csákány László, Ferko-vics István, a fiatalabbak közül pedig Cigler József, Ország Ferenc, Horváth Ferenc, Tamási István, Ma-luscsik Ferenc, Házi István, Franzer Gusztáv, Lakatos János, Marko Prcic, Antunovics Károly és Tóth János.
1947-ben a következő eredményeket érték el: az ifjúsági versenyben első helyet szereztek Vajdaságban és második helyen végeztek a köztársasági bajnokságon, míg a felnőttek versenyében Vajdaság bajnokságán második lett Szkala Vilmos. Egy évvel később az ifjak versenyében, a tartományi bajnokságon, a legjobb lett Ország Ferenc. Ugyanilyen sikert ért el a felnőttek között Szkala. Antunovics Károly 1949-ben Vajdaság legobb ifjúsági versenyzője lett, Szerbiában pedig a második helyen végzett, Tóth János pedig harmadik lett Szerbia bajnokságán.
Cigler József országos ifjúsági bajnok lett, s Tóthtal, valamint Antunoviccsal megnyerte Vajdaság és Szerbia csapatbajnokságát és a második helyet foglalták el Jugoszláviában. A Spartak ifjúsági csapata 1951-ben Jugoszlávia csapatbajnoka lett.
A kerékpározók második nemzedéke (1953-1959) megnyeri Vajdaság és Szerbia bajnokságát Kitűnt Szöllősi Antal, Nikola Mandic, Körösi József, Stevan Juric és Rozsumberszki István.
A legnagyobb sikert azok a versenyzők érték el, akik 1969"-ben versenyeztek a Spartak színeiben: Horák László, Püspök István, Cvijin József, Dér Ferenc, Forgó István, Pákai György, Mado Kikic, Stipan Kovacevic . . . Forgó István 1964-ben megnyeri a kontrafékes országos bajnokságot, ugyanebben az évben a kontrások csapata első helyet szerzett. Engi József, Cigler Pál és Franjo Mandic 1967-ben megnyerték az ifjúsági csapatbajnokságot.
A Spartak hat felnőtt országos válogatottat adott. Erdélyi Dénesnek sikerült kiharcolnia a helyet az országos válogatottban, s jóllehet veterán, 1948-ban részt vesz a Horvátországon és Szlovénián át rendezett versenyen. Cigler József hét alkalommal versenyzett a jugoszláv válogatott színeiben a Tunisz körüli, lengyelországi, romániai és bulgáriai versenyeken, míg a Magyarország és Ausztria elleni versenyeken két-két alkalommal. Dér Ferenc 1967-ben részt vett a Bulgária körüli versenyen, Franjo Mandic pedig 1968-ban részt vesz a Bordo-San Sebastian versenyen. Kitűnő hegyi versenyzőként kitűnik az Alpe-Adria versenyen. Cigler Pál magára ölti a címeres mezt a Berlin-Prága--Varsó és a Jugoszlávián át versenyen, Engi József pedig 1969-ben részt vett a legnagyobb amatőr ver-versenyen, a Tour de France-on.
Vajdaság és Jugoszlávia megfelelő ifjúsági válogatottjaiban jelenleg is vannak képviselőik a szabadkaiaknak. Közöttük van a fiatal Szöllősi Róbert. A fiatal és perspektív kerékpározók nemzedéke figyelemre méltó eredményeket ér el a szerény feltételek ellenére. A Spartak Kerékpárklub mindig is a lelkes sportolók klubja volt és az is marad, mert jelenleg is kizárólag amatőr alapokon tevékenykedik.


38_1.jpg

A Spartak Kerékpárklub versenyzői 1982-1984

38_2.jpg

Az 1983-ban megtartott VII. nemzetközi kerékpárverseny (Szeged-Szabadka) hajrája

38_3.jpg

A Spartak kerékpározói: (balról jobbra): F. Mandić, Cigler Pál, Engi József, Erdélyi Dénes, Cigler József és Dér Ferenc

38_4.jpg

A Spartak kerékpározói 1981-ben

  Share on Facebook