2024.04.23. Kedd

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Szertorna

Mindig irigylésre méltó színvonalon

Szertornában a felszabadulás utáni kezdeti tevékenység Szabadkán már 1945 derekán megkezdődik, amikor a Jovan Mikié-Spartak Ifjúsági Testnevelési Sportklub keretében megalakult a szertorna-szakosztály. Ez volt a klub első hat szakosztályának egyike. A szertorná-szokró! való gondoskodással abban az időben Eduárd Kral volt megbízva.
A szabadkai fiatalok 1945-ben, a helyi testnevelési bizottság döntése alapján bekapcsolódtak a Belgrádban megrendezésre kerülő tornabemutató előkészületeibe. Már 1945. július 22-én megtartották a szabadkai körzet központi testnevelési szemléjét
A tornabemutatókat a rendező bizottságok szervezték, amelyek abban az időben a klubok szervezeti összetételének részei voltak. A Partizán Szertornaegyesület egyik legjobb versenyzője Josip Kujundzié-Kejo volt, aki egy alkalommal Tito elvtárs előtt is bemutatott szertornagyakorlatot.
Szabadkán a szertorna mindig irigylésre méltó szinten volt. A Partizán Szertornaegyesület legfontosabb trófeái közé tartoznak azok a vándorzászlók, amelyeket az 1955-ben és 1962-ben tartott Partizán többtusa alkalmával szereztek meg versenyzői. A szabadkai Partizánnak Josip Broz Tito adományozta.
A felnőttek versenyében országos bajnok volt Josip Kujundzié-Kejo 1949-ben és Zorán Ivanovié 1975-ben és 1977-ben.
Az 1948-as olimpiai játékokon fellépett Josip Kujundzié-Kejo, míg Marica Ivandekié 1952-ben vett részt az olimpián, továbbá Milenko Lekié 1960-ban és Zorán Ivanovié 1972-ben.
A világbajnokságok résztvevői között ott volt Josip Kujundzié 1950-ben, Antun Katancié 1950-ben, Magyar Ede 1954-ben, Tonka Mukié 1958-ban, Kosányi Rózsa 1962-en és 1966-ban, valamint Zorán Ivanovié 1974-ben.
Szabadka az elmúlt negyven esztendőben számos kiemelkedő szertornászt adott, akik állandóan a jugoszláv szertorna élmezőnyében voltak. Közülük sokan képviselték hazánkat a Balkán-bajnokságokon, a Földközi-tengeri Játékokon és az Európa-bajnokságokon.
A Partizán Szertornaklub versenyzőinek legértékesebb eredményei közé tartozik: Josip Kujundzié-Kejo második helye az 1947. évi Balkán-bajnokságon, a jugoszláv egyéni bajnokságon 1949-ben szerzett első hely és az 1950. évi világbajnokságon elfoglalt 39. hely. Az 1948. évi olimpiai játékokon Kujundzié az 54. helyen végzett.
Az 1950. évi világbajnokságon résztvett Antun Katancié is, s a 43. helyre került.
Az 1952-ben Helsinkiben tartott olimpiai játékokon Marica Ivandekié a 96. helyet foglalta el. Az 1954. évi férfi világbajnokságon Magyar Ede a 104., az 1958-as világbajnokságon Tonka Mukié a 72. lett. A nők ugyanezen versenyén 1962-ben Kosányi Rózsa a 65. helyen végzett. Négy évvel később Kosányi Rózsa újra elutazik a világbajnokságra, de ezúttal helyezés nélkül maradt
1969-től 1977-ig a Partizán Szertornaklub legjobbja Zorán Ivanovié. Az országos bajnokságon 1969-ben Ivanovié megszerzi az első helyet, majd 1972-ben résztvesz Münchenben az olimpiai játékokon. Jugoszláv bajnok lett 1975-ben és 1977-ben is. A Balkán-bajnokságon második, a világbajnokságon 42. helyet szerzett.
Az elmúlt negyven esztendő folyamán a Partizán Szertornaegyesület tagjai közül tizennégyen szerepeltek a jugoszláv válogatottban. A férfiak versenyében Jugoszlávia színeiben versenyzett Josip Kujundzié-Kejo, Antun Katancié, Magyar Ede, Szántó Gábor, Zorán Ivanovié, Dorde Mutié és Dragan Budanovié. A nők közül a válogatottban szerepelt Ksenija Sigulinski, Tonka Mukié, Marica Ivandekié, Zorica Milodanovié, Kosányi  Rózsa,  Karolina  Sarcevié  és  Rili Magda.
A Partizán Vasutas Szertornaegyesület - ahogyan most nevezik-kiemelkedő eredményeket ért el valamennyi korosztályban a vajdasági, köztársasági, szövetségi és nemzetközi versenyeken.
A legjobbak közé tartozott az ifjúsági korosztályban Stipan Vojnié, Duro Nimcevié, Franjo Ivkovié, Ivan Jakovcevié és Zorán Veselinovié.
A fiatalabb korosztálynak ebben az egyesületben külön figyelmet szentelnek. Szabadka-Újvidékkel karöltve - minden évben vendégül látja a tartományi pioníriskola látogatóit. Ilyen módon egy helyen adnak egymásnak találkozót tartományunk legtehetségesebb szertornászai.
A szárnypróbálgató szertornászoknak szánták a hagyományos, Marica és Bela Ivandekié Emlékversenyt, amelyet Szabadkán tartanak meg minden évben, a két példás sportmunkás emlékének adózva.
A Partizán Szertornászklubnak jelenleg néhány szakavatott edzője van, egykori sportolók, akik vállalták a legfiatalabbakkal a munkát Zorán Ivanoviéot, aki edzőként működik közre a klubban, kinevezték a jugoszláv ifjúsági válogatott kapitányának.
A Partizán Szertornászklubot több ízben Szabadka legjobb sportkollektívájává nyilvánították.

71_1.jpg

A szabadkai Partizan DTV férfi tornászcsapata 1950-ben

71_2.jpg

Zoran Ivanović országos bajnok, a válogatott tagja

71_3.jpg 71_4.jpg
Stílus és elegancia:
Kejo a nyújton
Ivan Jakovčević országos bajnok, a válogatott tagja,
az 1983. és 1984. évi nagy versenyek résztvevői

71_5.jpg

Magyar Ede, Marica Ivandekić és Josip Kujundžić - Kejo
a jugoszláv válogatott tagjai, olimpiai résztvevők

71_6.jpg

Kosánji Rózsa, országos bajnok, a válogatott tagja

71_7.jpg

Zoran Ivanović edzőjével Stevan Stantić - Cuncival

  Share on Facebook