2024.03.28. Csütörtök

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Úszás és vízilabda

Palicstól a mexikói olimpiai játékokig

A Spartak Úszó- és Vízilabdaklub tagjai már 1946 májusában megkezdték az edzéseket a Palicsi-tón. Kezdetben csak tizenketten voltak, de a tagság száma egyre gyarapodott, amit Kmec András és Ballá László kitartó szervező munkájának köszönhetünk.
1951. február 11-én Szabadkán megnyílt a téli medence az úgynevezett Fekete-fürdőben. Itt tartották meg városunkban az első nyilvános úszóversenyt A fürdő felújításával újabb lendületért vett az úszás és a vízilabdasport. A Fekete-féle úszómedence volt Vajdaság első és az ország harmadik számú úszómedencéje, s habár mérete a jelenlegi, már megszokott olimpiai méretekhez képest szerényt volt, odavonzotta az úszni és vízilabdázni vágyó fiatalokat és pionírokat. Közülük kerültek ki a későbbiek során olyan kiválóságok, mint Tilinkó Irén és Slavko Kurbanovic. Mindketten olimpiai versenyeken is szerepeltek. Tilinkó Irén a 100 méteres hátúszásban, Kurbanovic pedig a 100 és 200 méteres mellúszásban érte el legjobb eredményeit. Kurbanovic többször megdöntötte az országos rekordot és joggal nevezték Szabadka legjobb úszójának.
Kurbanovic 1968-ban részt vett a mexikói olimpián.
Később, egyetemi tanulmányai idején átjelentkezett a belgrádi Partizán sportklubba.
A felszabadulás óta a Spartak úszói rendszeresen szerveztek úszóiskolát Szabadkán. Kezdetben az úszóiskola a Palicsi-tón kijelölt pályán működött később az edzéseket és a versenyeket a nyári időszakban a sétaerdei medencében rendezték meg.
Amióta megalakult a Spartak vízilabdacsapat, a szabadkai vízilabdázók a vajdasági, majd a II. szövetségi ligában mérkőztek. Az I. szövetségi ligához sohasem volt elegendő erejük.
A vízilabdázóknak voltak sikereik, de eredményeik leginkább a munkafeltételektől függtek. Legjelentősebb eredményük az 1947-es szerbiai bajnokságon megszerzett harmadik hely.
Jó eredményeket értek el a vízilabdázók 1957-ben is, majd 1959-ben és 1960-ban. Azokban az években az ország tizennyolc legjobb csapata közé sorolták őket. A II. ligás összeállítás közül legsikeresebb volt az 1970-es nemzedék. Amióta megszűnt a palicsi úszó-pálya, Szabadkán az úszás és a vízilabda hanyatlásnak indult.
Újabb fellendülést a sétaerdei medence jelentett. A fiatalok számára ez a sportág ismét az első helyen szerepelt, különösen a nyári időszakban. Az úszás népszerűsítéséhez sokban hozzájárultak a valamikori úszók és vízilabdázók, valamint a testnevelő tanárok, akiknek közös céljuk volt, hogy tömegesítsék a sportágat.
Mind több szabadkai siker születik az egyéni versenyeken Vajdaság-szerte, a szerbiai bajnokságokon és az országos versenyeken. Az alapvető probléma, hogy nincs hol edzeni a téli időszakban, az edzések gyakorlatilag a nyári négy hónapra korlátozódnak.
A fiatal úszókkal való kitartó munka eredményeképpen a Spartak fiataljai közül kiemelkedő eredményeket ért el Rézmány Tibor, aki 100, 200 és 400 méteres szabadúszásban, valamint delfinúszásban kitűnő eredményeket, sőt rekordokat ért el. Részt vett az 1978-ban és 1979-ben megtartott Balkán-bajnokságon, tagja volt a válogatottnak az 1979-ben megtartott spliti Földközi-tengeri Játékokon. Mivel Szabadkán nem tudott továbbfejlődni - ehhez itt nem voltak meg a feltételek -, átjelentkezett a belgrádi Partizánba.

84_1.jpg

A Spartak vízilabdacsapata 1984-ben - jelenleg a második szövetségi ligában játszanak

84_2.jpg 84_3.jpg 84_4.jpg

Slavko Kurbanović
úszó, országos bajnok,
a válogatott tagja

Rézmány Tibor,
országos bajnok,
a válogatott tagja
Tilinkó Irén úszó,
országos bajnok,
a válogatott tagja

84_5.jpg

A Spartak vízilabdázói 1948-ban - ekkor a legjobbak között voltak Vajdaságban és Szerbiában

84_6.jpg

A vízilabdacsapat 1968-ban a második szövetségi ligában küzdött
- ez volt a Spartak történelmében a legjobb pólócsapat

  Share on Facebook