2024.04.27. Szombat

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Asztalitenisz

A legértékesebb trófeák tulajdonosai

A háború utáni időszakban a Spartak asztaliteniszezői a jugoszláv asztalitenisz „új hullámának" úttörői voltak és mély nyomot hagytak ebben a sportágban Európában és az egész világon. Szabadka és a Spartak versenyzőinek mintegy 3000 trófea és sok más elismerés van a birtokukban.
A Spartak a többi között két jelentős európai trófeát szerzett: 1977-ben és 1980-ban elnyerte a Vásárvárosok Európa-kupáját
Harangozó Vilmos és Zorán Kalinić a világbajnoki cím viselői párosban: 1954-ben Harangozó Vilmos nyerte el ezt a címet žarko Dolinar (Zágráb) oldalán, Zorán Kalinić pedig 1983-ban Dragutin Šurbekkel (Zágráb). Ritka véletlen, hogy egy versenyszámban ugyanannak a két városnak a párosa legyen világbajnok.
A Spartak versenyzői több országos csapatbajnoki címet is szereztek.  A férfiaknak ez tizenegyszer, a nőknek pedig nyolcszor sikerült. Harangozó Vilmos, Josip Gabric és Zorán Kalinic, _ a Spartak asztaliteniszezői elnyerték Jugoszlávia Érdemes Sportolója címet is. A klub több versenyzője évekig a jugoszláv válogatott tagja volt.

Még dörögtek az ágyúk

Minden 1944 telének az elején kezdődött, amikor a távolban még dörögtek az ágyúk. 1944. december 24-én a Radio vesti című lapban felhívás jelent meg, hogy a fiatalok jelenjenek meg az asztalitenisz-bemutatón, amelyet másnap tartanak meg az AFZ helyiségeiben. A bemutatón a legjobb szabadkai versenyzők játszottak (az USAOV szabadkai válogatottjaként) a következő összeállításban: Harangozó Vilmos, Margetic és Dulic. Az USAOV újvidéki válogatottját a szabadkaiak 5:0 arányban győzték le. Ugyanilyen összeállításban tartották meg a visszavágót Újvidéken 1945 februárjában. Ekkor 2:2 arányú' döntetlen lett az eredmény.
Az asztaliteniszklub ebből az időszakból származó irattárában a következő sorokat olvashatjuk: „A háború utáni első öt idényben folyt a legélénkebb munka a tömegesítés terén, azt követően, hogy 1945. április 21-én megalakult a klub. Ebben az időszakban 500 mérkőzést tartottak és a versenyzők 33 országos bajnoki címet szereztek, az elsők között lépték át az országhatárt, a jugoszláv sportot képviselve külföldön, Romániában, Ausztriában, Angliában, Csehszlovákiában, Svédországban, Franciaországban, Írországban és más országokban versenyezve. . ."
Az asztaliteniszklub azon hat klub közé tartozik, amelyek az elsők között alakultak meg a Spartak Ifjúsági Testnevelési és Sportegyesület keretében és soraiban sok kiemelkedő asztaliteniszező tünt fel. A klub legnagyobb sikerét 1948-ban érte el: a zágrábi országos bajnokságon megszerezte mind a három bajnoki címet és így abszolút országos bajnok lett a férfiak és a nők versenyében.
Miben rejlik a Spartak asztaliteniszezői által elért nagy sikerek titka? A felelet talán banális: a folyamatos tömeges szakmunkában. Harangozó Tibor még 1945-ben megkezdte a fiatalokkal a munkát. A nagy érdeklődés és a szakemberek nagy igyekezete lehetővé tette, hogy a Spartakban kialakítsák a sajátos „szabadkai ping-pong iskolát" - ahogyan abban az időben ezt a sportágat nevezték. Már abban az évben megrendezték a városnegyedek bajnokságát, amelyeken sok fiú és lány vett részt. A sok játékos közül kitartó munkával tökéletesítették a legtehetségesebbek játékát.
Hasonló versenyeket évekig rendeztek Szabadkán, így a Spartak Asztaliteniszklub csapatai állandóan új erőkkel frissültek fel. Abban az időben a legjobb versenyzők közé tartozott Bajié és Gabric, a nők között pedig Temunovic. Később felsorakoztak hozzájuk Voji-slav Markovié, Mészáros Béla, Sós, Kalinic, Matkovié, Gavrilovic, Szántó és mások.
Szabadka már 1946 óta vendéglátója volt nemcsak az országos bajnokságnak, hanem sok neves asztaliteniszezőnek is, akik közül a legismertebb Barna, Sidó, Ogimura és Leach. 1970 novemberében a sportcsarnokban rendezték meg Jugoszlávia XIX. nemzetközi bajnokságát, amelyen részt vettek Japán legjobbjai is, Ito és Hasegawa.
Egy hónappal később, 1970 decemberében, a Népszínház termében megtartották Jugoszlávia és Kína férfi és női válogatottjainak barátságos mérkőzését. A szabadkai közönség ekkor láthatta Chuan Ce Tung világbajnokot, Li Fu Jung exvilágbajnokot és Li-Li világbajnoknőt A Bajnokok Európa-kupájában, 1977-ben, Szabadkán, a Spartak ellen, Jónyer, Klampár és Gergely (Vasutas)  világbajnok  asztaliteniszezők  is játszottak.

A játék mesterei

A jugoszláv válogatott tagjaiként vagy a Spartak színeiben küzdve, a szabadkai versenyzők: a Haran-gozó-fivérek, Rózsa, Gabrié, Markovié, Mészáros és Kalinic, valamint a női versenyzők: Temunovic, Covié és Harmath, egyaránt vonzották a hazai és külföldi nézőket, mert tudásuk és ügyességük legjavát mutatták be, ezzel csodálatot váltva ki a nézőkből és a szakemberekből.
A XI. Vásárvárosok Kupájának döntőjében a budapesti GANZ-MÁVAG és a Spartak „csaptak össze". Ötórás éles és drámai küzdelemben Mészáros, Kalinié, Gavrilovié és Földi nyerték el a serleget A szabadkai sport történetében ekkor ez volt a legjelentősebb klubsiker. Első ízben sikerült elnyerni egy európai trófeát, amivel nem dicsekedhetett egyetlen más szabadkai klub sem.
A XTV. Vásárvárosok Kupájának döntőjében, amelyet 1980-ban rendeztek meg Szolnokon, a szabadkaiak megérezték a vereség minden keserűségét A budapesti Vasutas csapata 1:5 arányú vereséget mért rájuk.
Az Akropolisz falai alatt, Athénban, 1981-ben, nagyszabású európai döntőt játszottak. A XV. Vásár-városok Kupájának keretében a Spartak és a Saarbrücken (NSZK) találkozott. Kalinic, Mészáros, Lucic és Gav-rilovic kitűnően játszottak és 5:3 arányú győzelmükkel visszaszerezték az értékes serleget
A Spartak 39 éves fennállása során a férfi I. szövetségi ligában versenyezve tizenegyszer volt országos bajnok: 1946-ban, 1948-ban, 1949-ben, 1951-ben, 1952-ben,   1953-54-ben,   1954-55-ben, 1977-78-ban,
1978-    79-ben, 1980-81-ben és 1981-82-ben. A nők versenyében nyolc bajnoki címet sikerült szerezni: 1946-ban, 1947-ben, 1948-ban, 1949-ben, 1950-ben, 1951-ben, 1952-ben és 1953-54-ben.
A Spartak asztaliteniszezői az I. szövetségi ligában versenyeztek a következő években: 1968-ban (V. hely), 1968-69-ben (VII.) 1970-71-ben (V.)., 1976-77-ben (IV.),
1979-    80-ban (II.), 1982-83-ban (III.) és 1983-84-ben (III).
A Bajnokok Európa-kupájában résztvett 1978-ban,
1980-    ban, 1981-ben és 1982-ben, míg a Vásárvárosok Kupájában 1976-ban, 1977-ben, 1980-ban, 1981-ben és 1982-83-ban.
A jugoszláv válogatott tagja volt: Harangozó Tibor és Vilmos, Rózsa Nándor, Josip Gabric, Vojislav Markovié, Mészáros Béla és Zorán Kalinić, a női válogatottban Margita Covic-Ica, Marica Vrzic-Temunovic, Pauk Erzsébet és Harmath Anna szerepelt.
A háború utáni kiváló nemzedék után a Spartak-ban nem sikerült újra kiemelkedő női asztalitenisz-csa-patot összehozni.
A háború után az első csapatbajnoki címet a Spartak a Harangozó Tibor és Vilmos és Hermán Iván összeállításban szerezte meg. A nők ugyanebben az évben a következő összeállításban játszottak: Futó Rózsa, Marica Temunovic, Margita Covic-Ica és Pauk Erzsébet

A két kivételes nagyság

Szabadkán az asztalitenisz legnagyobb mestere mindenképpen Harangozó Vilmos és Zorán Kalinic. Olyan játékosok, akik megismerték a sport minden nehézségét és örömét, a legfiatalabbak korosztályában való versenytől a világ legjobbjainak a trónusáig.
Mindkettőjük legszebb tulajdonsága a mindennapi életben tanúsított szerénység, ami munkabírással, kitartással, önfegyelemmel és szellemes játékkal párosult, így nem volt nagyobb formaingadozásuk. Bár életüket az asztalitenisznek szentelték, Vilmos és Zorán  nem  feledkeztek  meg tanulmányaikról sem, annak tudatában, hogy a dicsőség mulandó, s jó lesz felkészülni a későbbi hivatásra.
Hasonló tulajdonságok jellemzik az asztaliteniszklub  tobb  más versenyzőjét is.  Ez tette lehetővé hogy értékes eredményeket  érjenek el,  annak ellenere,  hogy mindig szerény anyagi körülmények és edzési lehetőségek között sportoltak.  A Spartakban jelenleg is „csak három asztalon" játszanak, mint a klub megalakításakor.
Az újabb sikerek mindenképpen Tódor Rakic hivatásos edző nevéhez fűződnek, de sok érdeme van számtalan lelkes sportmunkásnak és pártoló tagnak, akik amatőr alapon tevékenykednek a klubban.
Harangozó Vilmosnak, a szabadkai és a jugoszláv testnevelés és sport nagyjának emlékére minden évben országos jellegű asztalitenisz-emlékversenyt rendeznek. A vendéglátók egymást váltva a tartományok és a köztársaságok.
A kivételes sporteredményekért a Spartak Asztaliteniszklubot Szabadka legjobb sportkollektivájává hirdették ki három alkalommal: 1977-ben, 1978-ban és 1981-ben.
Jelentős társadalmi elismerésben részesült 1979-ben. Elnyerte a vajdasági Jovan Mikic-Spartak díjat a hazai és a külföldi versenyeken elért eredmények elismeréseképpen. Egyes versenyzők szabadkai, vajdasági és országos elismerésben részesültek.
Zorán Kalinicot Szabadka legjobb ifjúsági versenyzőjének hirdették ki 1975-ben és 1976-ban, a felnőttek között a város legjobb sportolója volt négy alkalommal: 1979-ben, 1980-ban, 1982-ben és 1983-ban.
A legmagasabb vajdasági elismerésben részesült még Tódor Rakic edző, továbbá Mészáros Béla és két alkalommal Zorán Kalinić (1982-ben és 1983-ban).
létrejöjjön a Szabadkai Járási Céllövőszövetség. Ez az év sorsdöntő volt Szabadka céllövészetének fejlődésében.

88_1.jpg

A Spartak asztaliteniszezőinek egy csoportja az 1946. évi május 1-i felvonuláson.
Balról jobbra:  J. Pauk, I. Čović, Harangozó V.,  Herman I., Kovács I., J. Gabrić és I. Bajić

88_2.jpg

Vojislav Marković (balról) és Harangozó Vilmos, mindketten az országos válogatott tagjai,
országos bajnokok Európa- és világbajnokságok résztvevői

88_3.jpg

Dragutin Šurbek és Zoran Kalinić 1983-ban párosversenyben. Mindketten világbajnok.

88_4.jpg

A kezdet - 1968-ban a Spartak ifjúsági csapata az ország egyik legjobb csapatának számított.
Jobbról balra állnak: Z. Kalinić, Faragó I., Szántó R. i A. Matković, valamint edzőjük T. Rakić

88_5.jpg

Mészáros Béla országos bajnok, a válogatott tagja

  Share on Facebook