2024.04.26. Péntek

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Sportgalambászat

Kilenc szakosztály

A kisállattenyésztők 1947-ben kezdtek szervezkedni, majd szervezetet alakítottak Fajjószág- Galamb- és Nyúltenyesztők Klubja elnevezéssel. A klub 1955-ig tevékenykedett és csak 1961-ben éledt újra. Ez alka¬lommal a kisállattenyésztők a Sportgalambtenyésztők Egyesületébe tömörültek.
Az egyesület tagjainak fő tevékenysége, amint az az elnevezésből is kitűnik, a galambászat volt. Három évvel a munka felújítása után a Sportgalambtenyésztők Egyesületéhez csatlakoztak a díszgalamb-, madár-, faj¬jószág- és nyúltenyésztők is. Alosztályokat alakítottak, s jóllehet tagjaiknak más-más az érdeklődési körük, egy helyen tömörül valamennyi tenyésztő.
Az egyesület 1981-ben vette fel jelenlegi nevét és bejegyezte a nutriatenyésztők szakosztályát is. Azóta a polgárok egyesületének neve Kisállattenyésztők Egye¬sülete.
Az egyesületnek kilenc szakosztálya van (1555 taggal): magasan szálló galambok tenyésztőinek, díszgalambok tenyésztőinek, körrepülő galambok tenyésztőinek, rövid-csőrű galambok tenyésztőinek, postagalambok tenyésztői¬nek, madártenyésztők, faijószág tenyésztőinek, nyúl¬tenyésztők és nutriatenyésztők szakosztálya.
Legtömegesebb a nyúl tenyésztők szakosztálya (350 tag). Legtevékenyebb a magasan röpülő galambok tenyésztőinek a szakosztálya, amely a legrégibb szak¬osztály. Tagjai erőfeszítéseikkel közvetlenül hozzájárultak az egyesület megalakításához.
A kisállattenyésztők 1972-ig kizárólag sporttevékeny¬séget folytattak. 1972-ben Szabadkán megszervezték a kisállattenyésztők első nemzetközi kiállítását Azóta a kiállítást minden évben megrendezik. Az 1983. évi, sorrendben tizenkettedik kiállításon mintegy nyolcezer különféle kisállatot mutattak be. Hozzáértők szerint a szabadkai kiállítás Európa legtekintélyesebb klub¬rendezvénye.
A Kisállattenyésztők Egyesülete minden évben klub¬versenyt rendez, a legjobbak résztvesznek a tartományi és az országos bajnokságon. A sporttevékenységben legnagyobb sikert Josip Kovacic, a magasan röpülő ga¬lambok tenyésztője érte el, aki 1977-ben országos baj¬nok lett. Slicker Tibor ugyanebben a kategóriában 1979-ben Vajdaság bajnoka, Annus László postagalamb¬tenyésztő pedig 1983-ban Szerbia bajnoka lett. Ezek az eredmények egyben az egyesület legnagyobb sikerei.
A kiállításokon legtöbb sikert aratott: Antal István (magasan röpülő galambok), Ivan Dormic (rövidcsőrű galambok), Bartol Vojnic (postagalambok), Gogolyák Mihály, Kalman Crnkovic és Szavold Ferenc (dísz¬galambok), Toldi József, Julijana Tereié és Erős Árpád (madártenyésztők), Pajo Tumbas és Zsizsák András (nyúltenyésztők), valamint Rózsik Ferenc és Dóró István (nutriatenyésztők).
Az egyesület sikereiben a tenyésztők mellett érdemei vannak mindazoknak az aktivistáknak, akik megala¬kulását is elősegítették, ezek: Szabó Miklós, Antun Mlankovié, Jenéi György, Harri Roth, Jakab Ferenc, Sárvári László, Bajer László, Luka Dulic, Josip Ku-jundzic és Ivan Vízin.
Egyes galambtenyésztőknek sikere volt a nemzetközi versenyeken és az olimpián is.

  Share on Facebook