2024.04.23. Kedd

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Sakk

A legerősebb központok egyike

Szabadka hosszú ideje a legerősebb vajdasági és jugoszláv sakk-központok egyike. Kezdetben a sportág legismertebb versenyzői közé tartozott dr. Zlatan Te-munovic, dr. Svetozar Ognjanov és Jakov Bosan professzor. Később, a szabadkai sakk-klub megalakítása után, 1920-ban színre lépett dr. Mirko Derd, Aleksandar Nicifor, Mirko Srajber és mások.
A Radnicki Sakk-klub mellett, a második világháború kitörése előtt, Szabadkán még a következő klubok tevékenykedtek: Gradski sah klub, Bunjevac, Graficar, Népkör és Bali. A Radnicki színeiben akkor Balázs-Piri Péter, Tamási Lajos, Halász László, Kalmár Sándor, Tomi Nándor, Milán Malusev és mások versenyeztek.
A város sakk-életét azonnal felújították a felszabadulás után, elsősorban Halász Imre, Vinkó Lendvai és Josip Meliski igyekezetének köszönve. A klub 1955-ben nevet változtatott és a vasutasok sportegyesületének keretében felvette a Spartak nevet
A Spartakból sok ismert sakkozó nőtt ki, közöttük Fuderer András és Ivan Buljovcié, továbbá Stadler Teréz nagymester, dr. Borisa Karadzic, Josip Sínes, Szegi Lajos, Mirko Mamuzic, Savó Nikolic, Fodor László, Gyantár György nagymesterek és mások.
A szabadkai sakk legendás hírű versenyzője Fu-derer András és Stadler Teréz.
Fuderer András sportpályafutása Jugoszlávia 1947. évi ifjúsági bajnokságán kezdődött, amikor az első helyet osztotta Ivkowal. Vajdaság bajnokságán második lett és a helyezés alapján résztvert az országos bajnokság elődöntőjében, ahol a IV. és V. helyet osztotta. 1948 végén és 1949 elején egyetlen ifjúsági korú versenyzőként vett részt a IV. országos bajnokságon. Fuderer évről-évre mind jobb eredményeket ért el. Legnagyobb sikerét 1953-ban érte el Zágrábban, a IX országos bajnokságon. Az első helyet osztotta Pirccel és Rabárral. A Göteborgban 1955-ben megtartott zónaközi versenyről nem sikerült eljutnia a világbajnokjelöltek tornájára, ezt követően hátat fordított a sakknak.
Kivételes eredményeket ért el és jelenleg is igen eredményes Stadler Teréz nagymester. Országos bajnoki címet szerzett 1964-ben, majd 1973-ban az első helyet osztotta Kalbreherrel. Mindketten 12,5 pontot gyűjtöttek össze. Stadler Teréz 1967-ben részt vett a világbajnokjelöltek Szabadkán megtartott tornáján, s a negyedik helyen végzett 12-ponttal. Jelenleg is Vajdaság és Jugoszlávai egyik legjobb sakkozónője.
Csapatversenyben a Spartak figyelemre méltó ered-méyeket ért el a II. szövetségi ligában és a vajdasági ligában. Manapság is nagy figyelmet szentel az utánpótlás nevelésének. Minden évben megszervezi a nyári sakkiskolát, aminek mind több a résztvevője. Különösen sokan jelentkeztek az 1984. február 2l-e és március 12-e között Szabadkán megtartott 39. országos férfi egyéni bajnokság után.
A Spartak sakkozói lelkiismeretesen és kitartóan szervezik meg az általános és középiskolás tanulók versenyeit a munkássportjátékokat és a Jugoszláv Kupa hagyományos versenyeit.

93_1.jpg 93_2.jpg
 Stadler Teréz országos bajnok, válogatott Andrija Fuderer András nagymester, a jugoszláv
válogatott tagja, a világ egyik nagy sakktehetsége
  Share on Facebook