2024.04.26. Péntek

 
PARTNEREINK
Subotica
Szabadka
Sportski savez Srbije
Szerbiai Sportszövetség
Sportski savez Vojvodine
Vajdasági Sportszövetség
Olimpijski komitet Srbije
Szerbiai Olimpiai Bizottság
Fudbalski savez Srbije
Szerbiai Labdarúgó Szövetség
Odbojkaški savez Srbije
Szerbiai Röplabda Szövetség
Rukometni savez Srbije
Szerbiai Kézilabda Szövetség
Vaterpolo savez Srbije
Szerbiai Vízilabda Szövetség
Evezés

Újra eredményesek

A szabadkai evezősök munkája két időszakra osztható. Az első az 1970-ig, a Palicsi-tó szanációs munkálatainak a kezdetéig tart Előbb Zmajevac, majd pedig Partizán néven hallatnak magukról a kerékpárgyár csapataként. Az első néhány évben az volt a legnagyobb probléma, hogy nem állt megfelelő versenycsónak a tagság rendelkezésére. Az első versenyen - 1948-ban Zimonyban - nem értek el figyelemre méltó eredményt. A tényleges, a tervezett és a szervezett munka 1951-ben kezdődik meg. Egy évvel később a kormányos négyest már a legjobb 10 között jegyzik az országban, sőt 1953-ban megszületik az első érem. Mariborból, a verseny színhelyéről, előbb egy rövid távirat érkezet a kerékpárgyárba: Döntősök vagyunk! Nem kevesebb, mint 32 egység versengésében már ez is óriási fegyverténynek számított A legénység azonban érezte, hogy ennél több is van az izmukban. A Zmajevac legénysége - Mojzes Miklós, Mojzes István, Cseszkó János, Varga László, Horváth Attila felállításban - a harmadik lett. Mögöttük ért célba az egy évvel korábban Helsinkiben olimpiai bajnokságot nyert spliti Gusar hajója. Óriási fegyvertény volt ez, hiszen akkoriban még nem is volt megfelelő szakmai irányítója a klubnak, saját maguk edzettek. A rátermettebbek - Varga László és Mojzes Miklós - már akkoriban segítettek a klub többi egységének.
Az első érem mindenkinek nagy lendületet adott, ennek eredményeként 1956-ban az ifjak - a fiúk és a lányok is - országos bajnokok. A kiváló teljesítmény elismeréseként a szabadkai lányok egy csoportja a belgrádi Crvena zvezda tagjaival a bledi Európa-bajnokságon a jugoszláv nyolcast alkotja. Két év után ismét ott voltak a Partizán evezősei az Európa-bajnokságon, mégpedig Poznanban. Ebben az időszakban Jelena Filic, Ana Vukov, Mojzes Irma, Marija Pokornic, Darabos Éva és Lóci Mária öltötte magára a címeres mezt.
A nemzedékcsere 1958-ban következett be, de az újabb sikerekre nem sokáig kellett várni. Az új hullám képviselői - miben másban, mint kormányos négyesben már 1961-ben országos leányifjúsági bajnokok. A következő évben újabb aranyéremmel bizonyítják, hogy a legjobbak az országban, 1963-ban pedig leányifjúsági és felnőtt bajnokok is. A siker kovácsai: Tatjána Vukovic, Verica Damjanovic, Piukovics Margit, Ivánszki Irén és Voli Edit. Akkoriban 1000 méteren 3,52 perc körüli időre voltak képesek, amit a jugoszláv válogatott is csak ritkán ért el. Evezőseink számára eredményes volt az 1965-ös versenyév. A Partizán Vajdaság csapatbajnoka lett. A női négyes a következő két évben ismét Jugqszlávia bajnoka. Ezután egy ideig nem hallatnak magukról a szép, és egészséges vízisport kedvelői, mert 1970-től a Palicsi-tó szanációja folytán kényszerpihenőt tartanak.
Az újabb lendületes munka 1976-ban kezdődik Varga László irányítása mellett, aki az évek során szakosította magát, edzői oklevelet szerzett. A tagság lelkesedését jellemzi, hogy a nád kivágásával készítették el maguknak a 500*60 méteres edzőpályát Nagy örömükre négy új hajót is vásároltak, tehát javultak a munkafeltételek. A lányok - Hekli Ágota, Kákonyi Zsuzsa, Glinber Rita és Márta - csakhamar hallatnak magukról. Előbb országos leányifjúsági bajnoki címet szereztek négypárevezősben, majd háromszor felnőtt bajnokok kormányos négyesben, mégpedig 1981-ben, 1982-ben és 1983-ban. Ezeket az eredményeket már a Palics Sportegyesület tagjaiként jegyzik. A lányok számára mindenképpen emlékezetes marad a szegedi nemzetközi versenyen való fellépés (1981 és 1983) és a két bronzérem a világ élvonalához tartozó NDK és Románia mögött. Az érmek és a 3,40 perc körüli idő mögött óriási munka áll: évente mintegy 290 napi edzés. A téli alapozás során naponta átlag 10 kilométert futottak és 6 tonna súlyt emeltek. Tavasztól a vízen 20 kilométer volt az edzésfejadag. Szép sportág az evezés, de mint az adatokból kitűnik, nehéz is.

96_2.jpg

Az egykori Partizan, (ma Palics) evezősklub női csapata,
amey 1964. július26-án megnyerte az országos bajnokságot

96_1.jpg

A Partizana női egyesülete, amely 1983-ban és 1984-ben az ország legjobbjainak számított.

  Share on Facebook