16.08.2017. Sreda

 
PARTNERI
Subotica
Subotica
Sportski savez Srbije
Sportski savez Srbije
Sportski savez Vojvodine
Sportski savez Vojvodine
Olimpijski komitet Srbije
Olimpijski komitet Srbije
Fudbalski savez Srbije
Fudbalski savez Srbije
Odbojkaški savez Srbije
Odbojkaški savez Srbije
Rukometni savez Srbije
Rukometni savez Srbije
Vaterpolo savez Srbije
Vaterpolo savez Srbije
Priznanja i nagrade

Subotički sportisti na olimpijskim igrama

Na olimpijskim igrama dosad su iz Subotice sudelovali sledeći sportisti:

ATINA - 1906. Olimpijske međuigre.
Grci su proslavljali 10 godina održavanja prve moderne Olimpijade, pa je priredba imala jubilarni karakter.
U disciplini hodanja na 3.000 metara - Subotičanin Đuro Stantić zauzeo je prvo mesto i osvojio zlatnu medalju.

PARIZ - 1924. VIII    olimpijske igre
- sudelovao je Andrija Kujundžić - Čiča, fudbaler.

AMSTERDAM - 1928. IX    olimpijske igre
- sudelovali Geza Šifliš, fudbaler,
Franjo Frelih, mačevalac, Ištvan Santo, biciklista, zatim
Mrko Boroš i Franjo Palković, rvači.

BERLIN - 1936. X        olimpijske ige:
bili su: Jovan Mikić Spartak, atletičar, Antun Fišer i Kalman Kiš, rvači, Eugen Jakobčić, mačevalac i Deneš Erdelji, biciklista.

LONDON - 1948. XIV    olimpijske igre
- bili su: gimnastičar Josip Kujundžić Kejo i fudbaler Joška Takač.

HELSINKI - 1952. XV    olimpijske igre
- sudelovali su fudbaler Tihomir Ognjanov, rvači Bela Torma i Bela Čuzdi, bokser i Pavle Šovljanski, gimnastičari Marica Ivandekić i Ede Mađar i sudija u gimnastici Josip Kujundžić Kejo.

RIM - 1960. XVII        olimpijske igre
- bili gimnastičar Milenko Lekić i rvač Stipan Doro.

MEKSIKO - 1968. XIX  olimpijske igre
- učestvovali su rvači Sreten Damjanović, Boško Marinko i Karlo Čović i plivač Slavko Kurbanović.

MINHEN - 1972.Jubilarne XX olimpijske igre
- bili su rvači Sreten Damjanović, Boško Marinko i Karlo Čović, gimnastičar Zoran Ivanović i atletičar Laslo Ubori.

MONTREAL - 1976. XXI    olimpijske igre
- sudelovali rvač Momir Petković (osvojio zlatnu medalju) i bokser Dragan Vujković.

MOSKVA - 1980. XXII    olimpijske igre
- sudelovali su rvači Karolj Kasap i Refik Memišević i bokser Geza Tumbas.

LOS ANĐELES - 1984.XXIII    olimpijske igre
- učestvovali su rvači Momir Petković, Karolj Kasap, Refik Memišević i košarkašica Cvetana Dekleva.

Subotički sportisti na mediteranskim igrama

Od osnivanja 1951. godine na Mediteranskim sportskim igrama sudeluju i jugoslovenski sportisti, a među njima i brojni Subotičani:
1967. godine - Tunis, V Mediteranske igre: odbojkaš Miodrag Gvozdenović;
1971. godine - Izmir (Turska), VI Mediteranske igre: rvači Boško Marinko, Karlo Čović, i Sreten Damjanović, bokser Dragan Vujković i odbojkaš Arpad Seker;
1975. godine - Alžir, VII Mediteranske igre: rvači Sreten Damjanović, Momir Petković i Karlo Danji;
1979. godine - Split (Jugoslavija), VIII Mediteranske igre: dizač tegova Marko Ostrogonac, hokejaši na travi Dušan Jovetić, Grgo Šmit, Josip Ivković, Petar Ronjec, Tomislav Marcikić, Imre Farkaš, Stipan Prčić i Zoltan Ćosić, plivač Tibor Rezmanj, rvači Momir Petković, Refik Memišević i Karolj Kasap, stonoteniser Zoran Kalinić;
1983. godine - Kazablanka (Maroko), IX Mediteranske igre: rvači Karolj Kasap i Refik Memišević, gimnastičar Ivan Jakovčević i atletičarka Kornelija Šinković.

Dobitnici majske nagrade SR Srbije 44-84.  

Majsku nagradu SR Srbije za stvaralaštvo u sportu i fizičkoj kulturi iz Subotice su dosad dobili:

1962. godine Eržebet Sabo, profesor fizičke kulture;
1964. godine Josip Gabrić, društveno-sportski radnik; Janoš   Ladocki,   profesor fizičke kulture; Gabor Ladocki,  profesor fizičke kulture; Rvački klub Spartak;
1969. godine Stevan Engelbreht, bokserski trener;
1970. godine Šandor Keseg, nastavnik fizičkog vaspitanja;
1972. godine Sreten Damjanović, rvač;
1973. godine Ernest Tili, društveno-sportski radnik;
1984. godine Rvački klub Spartak; Zoran Kalinić, stono-teniser

Dobitnici vojvođanske sportske nagrade Jovan Mikić Spartak

Vojvođansku sportsku nagradu Jovan Mikić Spartak, koja se dodeljuje za stvaralaštvo i istaknute uspehe u sportu i fizičkoj kulturi, primili su dosad sledeći sportisti i klubovi iz Subotice:

1968. godine
Boško Marinko, rvač;

1969. godine
Sreten Damjanović, rvač;
dr Petar Poljaković, za naučno-istraživački rad, Atletski klub Spartak;

1970. godine
Andrija Berenji, rvački trener; MEŠC (Mašinsko-elektrotehnički školski centar);

1971. godine
Stevan Crnjaković, atletski trener; Ernest Tili, društveno-sportski radnik; OVOO Narodni heroji - Čantavir;

1972. godine
Tereza Štadler, šahistkinja; Eugen Jakobčić, mačevalački trener;

1973. godine
Pal  Sikora,  atletski trener;  OVOO Kizur Ištvan, Subotica;

1974. godine
Marko Ostrogonac, dizač tegova; Sportska rubrika Subotičkih novina;

1975. godine
Čava Marković, nastavnik fizičke kulture;

1976. godine
Momir Petković, rvač; Mleva Vasić, džudistkinja; Janko Pejanović, društveno-sportski radnik; Stevan Gion, rvački trener; Sportsko društvo železničara Spartak;

1977. godine
Marija Angelović, džudistkinja;

1978. godine
Todor Rakić, stonoteniski trener; Dezider Varga, profesor fizičke kulture; Refik Memišević, rvač;

1979. godine
OVOO Jovan Jovanović Zmaj, Subotica; OVOO 10. oktobar, Subotica; Radna organizacija Sever, Subotica, Stonoteniski klub Spartak; Andrija Kmec, društveno-sportski radnik;

1981. godine    
Bela Mesaroš, stonoteniser; Karolj Kasap, rvač; Stevan Stantić, trener gimnastičara; Vladimir Večić, društveno-sportski radnik;

1982. godine     
Marko  Fabčić,   društveno-sportski radnik; Zoran Kalinić, stonoteniser; Mesna zajednica Aleksandrovo; Teniski klub Palić;

1983. godine     
Zoran Kalinić (Subotica) i Dragutin Šurbek (Zagreb), stonoteniseri. Nagradu su dobili za titulu svetskog prvaka u igri parova.

Dobitnici nagrade Sedam sekretara SKOJ-a za sportska ostvarenja

Za izuzetne uspehe u sportskom radu i sportska ostvarenja na domaćim i međunarodnim manifestacijama, nagradu Sedam sekretara SKOJ-a, koju dodeljuje Predsedništvo GK SSO Zagreba, dobijali su dosad ovi subotički sportisti:

1979. godine Momir Petković, rvač
1981. godine Refik Memišević, rvač
1983. godine Zoran Kalinić, stonoteniser

Dobitnici zlatne značke Saveza za fizičku kulturu Jugoslavije

Ovo priznanje Saveza za fizičku kulturu Jugoslavije ustanovljeno je 1976. godine povodom 30. godišnjice oslobođenja zemlje i razvoja fizičke kulture u SFRJ. Značka je izrađena prema idejnoj skici akademskog slikara Đorđa Andrejevića-Kuna iz 1947. Dodeljuje se zaslužnim sportistima Jugoslavije, trenerima i sportskim radnicima.
Iz Subotice Zlatnu značku su dosad primili:

BOKS - Dragan Vujković

DŽUDO - Mileva Vasić i Marija Angelović

FUDBAL - Tihomir Ognjanov

ODBOJKA - Modrag Gvozdenović

RUKOMET - Anka Evetović, Erika Tot i Magda Hegediš

RVANJE - Sreten Damjanović, Boško Marinko, Momir Petković, Refik Memišević, Karolj Kasap, Stevan Gion i Sreten Damjanović

STONI TENIS - Vilim Harangozo. Jospi Gabrić, Zoran Kalinić i Todor Rakić.

VAZDUHOPLOVSTVO - Milan Glogovčan

Dobitnici Zlatne plakete i Srebrne lopte Fudbalskog saveza Jugoslavije
 
Društveno priznanje Zlatna plaketa Fudbalskog saveza Jugoslavije
uvedeno je povodom 50. godina postojanja FSJ (1919-1969).
Dodeljuje se organizacijama i članovima FSJ i drugim društvenim
radnicima i organizacijama.
Iz Subotice specijalnu Zlatnu plaketu dosad su primili:
Miloš Beleslin, Martin Horvacki, Andrija Kujundžić - Čiča,
Tibor Neverkla i Ljudevit Vujković - Moca.
Zlatnu plaketu primili su Mihalj Sele, Mile Pešut i dr Zoltan
Braun.
Srebrnu loptu FSJ (1944-1984) za odigranih 28 utakmica za »A« selekciju fudbalske reprezentacije Jugoslavije primio je:
Tihomir Ognjanov - Bata, fudbaler beogradske Crvene zvezde i subotičkog Spartaka.

Dobitnici Zaslužne značke FILE (Međunarodne rvačke federacije)

Za izuzetne zasluge na razvoju rvanja u grčko-rimskom stilu u zemlji i inostranstvu Zaslužne značke FILE (Međunarodne rvačke federacije - za Svet) iz Subotice primili su:
Aleksandar Vujević-Vuja, bivši rvač, međunarodni sudija i sportski trener; Antun Fišer, bivši rvač-reprezentativac, savezni trener, sudija i sportski radnik; Andrija Berenji, bivši reprezentativac, rvač i sportski trener; Stevan Gion, bivši reprezentativac, rvač i sportski trener; Boško Marinko, bivši reprezentativac, rvač, sportski radnik i sportski trener.

Sportska društva - dobitnici Oktobarske nagrade Subotice

1.    Auto-moto klub Subotica, 1968. godine
2.    Gimnastičko društvo Partizan, 1969. godine
3.    Odbojkaški klub Spartak, 1971. godine
4.    Fudbalski klub Spartak, 1972. godine
5.    Sportsko društvo železničara Spartak, 1975. godine
6.    Hokej klub na travi Subotičanka, 1979. godine
7.    Rvački klub Spartak, 1981. godine
8.    Sportsko društvo radnika HI Zorka, 1981. godine

Sportisti koji su dobili Oktobarsku nagradu Subotice

1.

 Vilim Harangozo

1964. godine

2.

 Boško Marinko

1966. godine

3.

 Ištvan Engelbreht

1967. godine

4.

 Čava Marković

1970. godine

5.

 Tamaš Korhec

1971. godine

6.

 Stevan Stantić

1972. godine

7.

 Antun Torma

1975. godine

8.

 Miodrag Gvozdenović  

 1975. godine

9.

 Momir Petković

1976. godine

10.

 Gojko Janjić

1978. godine

11.

 Mihajlo Sele

1979. godine

12.

 Stevan Gion

1982. godine

13.

 Laslo Halas

1983. godine

14.

 Tihomir Ognjanov- Bata

1984. godine

Najbolji sportski kolektivi Subotice
 
Od 1969. godine biraju se i najbolji sportski kolektivi Subotice. To su dosad bili:

1969. godine    Boks klub Spartak
1970. godine    Fudbalski klub Spartak
1971. godine    Gimnastičko društvo Partizan
1972. godine    Hokej klub na travi Elektrovojvodina i Fudbalski klub Spartak
1973. godine    Mačevalački klub Spartak
1974. godine    Hokej klub na travi Subotičanka
1975. godine    Odbojkaški klub Spartak
1976. godine    Klub za dizanje tegova Spartak i Rvački klub Spartak
1977. godine    Stonoteniski klub Spartak
1978. godine    Stonoteniski klub Spartak
1979. godine    Rvački klub Spartak
1980. godine    Rvački klub Spartak
1981. godine    Stonoteniski klub Spartak
1982. godine    Gimnastičko društvo Partizan
1983. godine    Hokej na travi Subotičanka

Najbolji sportisti Subotice

Za najbolje sportiste Subotica, u organizaciji NIO Subotičke novine i SOFK Subotice, do sada su bili izabrani:

1961. godine Nikola Špear tenis
1962. godine Ruža Košanji gimnastika
1963. godine Stipan Dora rvanje
1964. godine Tereza Štadler šah
1965. godine Boško Marinko rvanje
1966. godine Boško Marinko rvanje
1967. godine Boško Marinko rvanje
1968. godine Sreten Damjanović rvanje
1969. godine Sreten Damjanović rvanje
1970. godine Boško Marinko rvanje
1971. godine Zoran Ivanović gimnastika
1972. godine Laslo Ubori atletika
1973. godine Dragan Vujković boks
1974. godine Dragan Vujković boks
1975. godine Miodrag Gvozdenović odbojka
1976. godine Momir Petković rvanje
1977. godine Refik Memišević rvanje
1978. godine Momir Petković rvanje
1979. godine Zoran Kalinić stoni tenis
1980. godine Zoran Kalinić stoni tenis
1981. godine Refik Memišević rvanje
1982. godine Zoran Kalinić stoni tenis
1983. godine Zoran Kalinić stoni tenis
  Share on Facebook