U posleratnom dnevnom listu Radio vesti pojavljivale su se - u nekoliko redaka - i prve sportske vesti. U jednoj je (u petak, 24. novembra 1944. godine) upućen sledeći apel subotičkoj omladini:
„Poziv sportskoj omladini!
U subotu će se održati konferencija sportista i sportistkinja. Ovim pozivamo svu antifašističku omladinu grada koja se želi baviti sportom da dode u Omladinski dom.
Početak je u tri časa posle podne. Rešavaće se sledeće pitanje: reorganizacija sporta, sudbina bivših sportskih društava i ostali problemi sporta.
Mesni odbor USAOJ-a".
Još je, dakle, trajao II svetski rat, a omladina je već bila u akciji: izlazila je na ulice i kroz dobrovoljne radne akcije ulepšavala grad i stambene zgrade, prikupljala pomoć za bolnice, preuzimala ranjenike stigle sa frontova, a nije se zaboravljalo ni na - sportske aktivnosti.
List Radio vesti pozvao je, tako, 24. decembra 1944. godine, omladinu na egzibicioni ping-pong turnir u stonoteniskom klubu Bratstvo, na kome su nastupili najbolji subotički igrači. To se smatra i prvim začetkom sportskih aktivnosti. A, posle stonog tenisa, došao je fudbal, pa atletika. Već početkom 1945. godine, u Subotici i obližnjim naseIjima, uz razne svakodnevne obaveze, ispoljavaju se i sve brojnije sportske delatnosti mladih.
Subotička reprezentacija USAOV-a u stonom tenisu je gostovala u Novom Sadu već 11. februara 1945. godme, gde je igrala nerešeno (2:2).
U međuvremenu postepeno se formiraju fiskulturni aktivi i klubovi. Održani su i prvi krosevi, a 8. maja 1946. godine i velika fiskulturna manifestacija bratstva i jedinstva srednjoškolske omladine Subotice - u košarci, odbojci, stonom tenisu, rukometu i sletskim vežbama. Prvi školski sportski klubovi registrovani su februara 1947. godine u Muškoj i ženskoj gimnaziji, Učiteljskoj školi, Srednjotehničkoj školi i Trgovačkoj akademiji. To su počeci dobro organizovanih sportskih aktivnosti subotičke školske omladine, koja je još od 1944. godine među nosiocima aktivnosti u sportu i fizičkoj kulturi.
Pored redovnih aktivnosti, održavaju i populame van-nastavne akcije u kojima sudeluju i deca predškolskog uzrasta, učenici osnovnih i srednjih škola, zatim studentska, seoska i radnička omladina.
Školska omladina sudeluje, kasnije, na Sportskoj olimpijadi školske omladine Vojvodine (SOŠOV), a studentska omladina ima svoja takmičenja na nivou regiona, republika i pokrajina. Seoska i radnička omladina sudeluje na tradicionalnoj Seoskoj olimpijadi, odnosno Radničko-sportskoj olimpijadi Vojvodine, od 1975. sve do danas.
Sportskim priredbama obeležavaju se i dani škola, istorijski datumi, organizuju se omladinska takmičenja republika i pokrajina na turnirima Bratstvo-jedinstvo, takmiče se i mladi zbratimljenih gradova, sela i mesnih zajednica, a održavaju se i susreti sa mladima iz klubova naših radnika u inostranstvu.
Na Sportskim olimpijadama školske omladine Vojvodine subotički učenici postigli su dosad sledeće rezultate:
I SOŠOV (1970). godine - Novi Sad): osvojeno je 70 medalja (26 zlatnih, 18 srebrnih, 16 bronzanih), a zauzeto je u ukupnom plasmanu prvo mesto.
II SOŠOV (1974. godine - Zrenjanin): osvojene su 46 medalje (11 zlatnih, 12 srebrnih 23 bronzane), odnosno drugo mesto u ukupnom plasmanu.
III SOŠOV (1978. godine - Subotica): osvojene su 74 medalje (30 zlatnih, 21 srebrna, 23 bronzane), a u ukupnom plasmanu zauzeto je, opet, prvo mesto.
IV SOŠOV (1982. godine - Novi Sad): osvojeno je rekordnih 102 medalja (38 zlatnih, 41 srebrna, 23 bronzane), a u konkurenciji najboljih osnovnih i srednjih škola Vojvodine osvojeno je po treći put prvo mesto!
Formiranjem Saveza školskih sportskih društava Subotice (u koji su uključena školska sportska društva opštine), još više je pojačana sportska aktivnost: od 1981. godine održavaju se ligaška takmičenja osnovaca i srednjoškolaca u deset sportova za Kup Subotičkih novina, a u masovnoj akciji „Naučimo plivati" svake godine se održavaju prolećni i jesenji krosevi, a organizuju se logorovanja mladih iz Pokrajine.
Sportskim priredbama obeležavaju se uvek i Dan mladosti i rođendan Josipa Broza Tita. Tada se najuspešnijim školama uručuju pehari i plakete, kao i brojna druga priznanja OK SSOV Subotice, Saveza pionira Subotice i SOFK Subotiice.
U okviru Saveza školskih sportskih društava Subotice svoje vaspitno-obrazovne akcije sprovodi i Društvo pedagoga fizičke kulture grada, koje ima 80 članova.
Svečano otvaranje III SOŠOV-a 1978. godine
Ispraćaj olimpijske baklje 1984. godine
Avionski snimak preuređenog Gradskog stadiona u Subotici
Prepune tribin za vreme jedne od utakmica Spartaka
Tweet | Share on Facebook |