Jedan od najjačih centara
Subotica je dugo jedan od najjačih vojvođanskih i jugoslovenskih šahovskih centara. U prvim šahovskim godinama poznati su dr Zlatan Temunović, dr Svetozar Ognjanov i profesor Jakov Bošan. Nešto kasnije na scenu stupaju, nakon osnivanja Subotičkog šahovskog kluba, 1920 godine, dr Mirko Đerđ, Aleksandar Nićifor, Mirko Šrajber i drugi.
Pored Radničkog šah kluba, u Subotici su pred izbijanje II svetskog rata postojali i: Gradski šah klub Bunjevac, Grafičar, Nepker i Bali. Za Radnički šah klub u to vreme nastupali su: Petar Balaž-Piri, Lajoš Tamaši, Laslo Halas, Šandor Kalmar, Tomi Nandor, Mlan Malušev .. .
Šahovski život grada aktiviran je odmah po oslobođenju, zahvaljujući Ladislavu Halasu, Vinku Lendvaiju i Josipu Meliški. Klub menja ime 1955. godine: u okrilju Sportskog društva železničara dobija naziv Spartak.
U Spartaku su stasala mnoga poznata šahovska imena, među kojima i Andrija Fuderer i Ivan Buljovčić. Tu su i velemajstor Terezija Štadler, majstori dr Boriša Karadžić, Josip Sineš, Lajoš Segi, Mirko Mamužić, Savo Nikolić, Laslo Fodor, Đerd Đantar i drugi.
Legende subotičkog šaha svakako su - Andrija Fuderer i Terezija Štadler.
Andrija Fuderer svoj uspon počinje na omladinskom šampionatu Jugoslavije 1947. godine, kada je podelio prvo mesto sa Ivkovim. Na prvenstvu Vojvodine osvaja drugo mesto i na osnovu tog plasmana učestvuje na polufinalu za prvenstvo države i deli IV i V mesto. Krajem 1948. i početkom 1949. godine, kao jedini omladinac, učestvuje na IV šahovskom šampionatu države. Iz godine u godinu Fuderer je postizao sve bolje rezultate. Najveći uspeh ostvario je 1953. godine na IX šampionatu države u Zagrebu: tada je delio prvo mesto sa Vasjom Pircom i Branislavom Rabarom. Nakon neuspeha na Međuzonskom turniru u Geteborgu 1955. gdine, kada nije uspeo da se kvalifikuje za Turnir kandidata za prvaka sveta, Andrija Fuderer je okrenuo leđa drevnoj igri.
Izuzetne rezultate postizala je, a i još postiže, velemajstor Terezija Štadler. Prvak države postala je 1964. godine, a 1973. podelila je prvo mesto s Kalbreherovom. Obe su imale po 12,5 poena. Te, 1967. godine, Terezija Štadler je bila učesnica na Turniru kandidatkinja za prvenstvo sveta koje je održano u Subotici. Osvojila je odlično četvrto mesto sa 12 bodova. I danas je Štadlerova jedna od najboljih u Vojvodini i Jugoslaviji.
U ekipnoj konkurenciji Spartak je postizao zapažene rezultate u Drugoj saveznoj i Vojvođanskoj ligi. Danas se mnogo pažnje posvećuje radu s mladim selekcijama. Svake godine se organizuje „Letnja škola šaha", koja naročito posle 39. seniorskog pojedinačnog prvenstva Jugoslavije u šahu, održanog u Subotici od 21. februara do 12. marta 1984. godine, ima sve više polaznika,
Šahisti Spartaka veoma svesno i upomo organizuju masovna takmičenja osnovnih i srednjih škola, u okviru Radničko-sportskih igara Subotice, kao i tradicionalna takmičenja za Kup Jugoslavije.
Tereza Štadler, reprezentativka, državna prvakinja, učesnica turnira kandidatkinja za prvenstvo sveta | Andrija Fuderer, velemajstor, reprezentativac Jugoslavije, jedan od najvećih talenata sveta |
Tweet | Share on Facebook |